Sztuka zatartych granic. Rafał Obliński w książce "Mój Nowy Jork"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 19:35
Ilustrator, grafik, malarz i scenograf. Pochodzi z Kielc, jednak większość swojego życia mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Teraz pisze o swoim życiu za wielką wodą. Jaki jest Nowy Jork Rafała Oblińskiego?
Rafał Obliński w studiu Polskiego Radia 2018 roku.
Rafał Obliński w studiu Polskiego Radia 2018 roku. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rafał Obliński jest jednym z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. W swojej twórczości, przez lata wyraźnie zaciera granice między twórczością ilustratorską a malarską.

Posłuchaj
20:32 W2 Obliński 2024_12_20-17-10-43.mp3 Sztuka zatartych granic. Rafał Obliński w książce "Mój Nowy Jork" (Wybieram Dwójkę)

 

"Jazz Forum" i filmowe arcydzieła 

Na samym początku kariery Rafał Obliński związał się z "Jazz Forum". Dla czasopisma przygotował oprawę graficzną. Projektował także okładki płyt, m.in. dla Krzysztofa Klenczona i zespołu Breakout. W późniejszym czasie tworzył także na potrzeby filmów:  "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy (postać z pękniętą żelazną nakrętką na oczach) czy Andrzeja Pągowskiego (modelowana figura na abstrakcyjnym tle).  

Czytaj także:

Polska szkoła plakatu - na początek... 

Początki kariery Rafała Olbińskiego przypadły na czasy świetności polskiej szkoły plakatu. Artysta brał udział w konkursach organizowanych przez państwo. Pierwszy plakat poświęcony był tematyce antyalkoholowej. Wysokie wyróżnienie przyniósł mu projekt wykonany z okazji stulecia urodzin Lenina.

W poszukiwaniu szczęścia za ocean

W 1978 roku postanowił spróbować swoich sił w Ameryce. Do podjęcia zmian zainspirował go Jan Byrczek. "To dzięki niemu wsiadłem w samolot do Nowego Jorku, ściskając w ręku paszport i półroczną wizę. Facet zmienił mi życie" - pisze na okładce swojej nowej książki "Mój Nowy Jork". 

Za wielką wodą artysta szybko nawiązał współpracę z czołowymi pismami, takimi jak "The New York Times" czy "Newsweek".

Sztuka z wykrzyknikiem 

W swojej pracy stara się kierować mottem, którego sam jest autorem: "Dobry plakat to wykrzyknik i znak zapytania". - Wykrzyknik to mocny obraz, który wyróżnia się spośród tysiąca innych i przyciąga uwagę widza. Pod znakiem zapytania kryje się natomiast zdziwienie, które odczuwa odbiorca - tłumaczył w jednej z rozmów w Polskim Radiu.  

***

Przygotowanie: Jakub Kukla

Goście: Rafał Obliński (ilustrator, grafik, malarz i scenograf)

Data emisji: 20.12.2024

Godzina emisji: 17.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

zch

Czytaj także

Odnaleziony dziennik sprzed kilku dekad. Zapiski dziadka inspiracją dla utworu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 18:12
Aleksander Nowak w 2013 roku skomponował utwór "Dziennik zapisany w połowie". Inspiracją do jego powstania był dziennik, który prowadził jego dziadek - Jan Białas. Opisywał w nim życie codzienne w latach 1943-1953.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wicked" w kinach. Krytyczka: sięga po to, co w "Czarnoksiężniku z Oz" było na marginesie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 20:11
- "Wicked" i cała ta historia napisana współcześnie sięga po melancholię, sięga po trudne emocje, sięga po to, co w "Czarnoksiężniku z Oz" było raczej na marginesie - mówiła w Dwójce dr Patrycja Mucha, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, a także miłośniczka musicali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Szlak polskiego sonoryzmu". Promocja polskiej muzyki i nowe utwory

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2024 18:15
Pianistka Emilia Karolina Sitarz i flecistka Ewa Liebchen przez kilka miesięcy promowały za granicą polską muzykę sonorystyczną. Wszystko w ramach projektu "Szlak polskiego sonoryzmu". Akcja zaowocowała także powstaniem kilkunastu nowych utworów.
rozwiń zwiń